Koçluk Becerileri

Koçlukta danışan ile tamamen profesyonel bir ilişki söz konusudur. Koçun, danışanın çalıştığı alanda çalışıyor olması, ona destek vermesi, uzman olması gerekmez. Koç danışanı ile tamamen nötr bir durumda tavsiyeden uzak, yönlendirme yapmadan sadece ve sadece dışarıdan biri olarak süreci tamamlamalıdır. Koçluk, danışmanlıktan da farklıdır, danışmanlık uzman olan bir kişinin diğer kişilere yada kurumlara ihtiyacı olan konularda yardımcı olması, o alanda ilgili önerilerde bulunması bilgi, deneyim ve tecrübesi dahilinde bu hizmeti sunması ve bu hizmeti alan kişilerin de bu danışmanlık sürecinde danışmanın söylediklerini kabul edip uyguladığı bir süreçtir. Koçluk, arkadaşlıktan da farklıdır. Arkadaşlıkta, zaman zaman gerçekleri söyleyememe ve arkadaşınızla olan ilişkinizde kırma kırılma, üzme üzülme duygusu vardır. Arkadaşlık da karşılıklı konuşarak fikir yürütme, dertleşme ve zaman zaman da yönlendirme vardır. Akıl verme, tavsiyede bulunma vardır.

Koçluk çalışmasında ise; gerçeklerle yüzleşme, kendini görme, tavsiyeden ve öneriden uzak, çok iyi bir dinleyici ile sonuca gitme vardır. Tamamen tarafsız bir profesyonel ile konuşulan konuya yaklaşma ve çözüme odaklanma söz konusudur. İyi bir koç asla yönlendirme de bulunmaz. Değişim ve dönüşümlerin dıştan içe değil içten dışa olduğunu gösterir. Mutluluğun dışarıda aranmamasını ve her şeyin kendi içimizde var olduğunu farkına varmamızda bize yardımcı olur. Bunlara nasıl sahip olacağınızı, kendi üzerinizde bir keşif yolculuğuna çıkmanıza yardımcı olan profesyonel bir süreçtir. Mutlu yaşam becerisini arttırmaya, içsel kaynaklarınıza ulaşmaya, kaynakları istenildiği biçimde ve süreklilikte kullanmanıza, hayatınızda yapmak isteyip de yapamadığınız çalışmalar ve davranışlar için aksiyon planı yapmanıza ve her şeyden önce sahip olduğunuz değerlerinizin olduğuna ve bunlarla mutlu olmanıza yarayan, bireylere ve kurumlara destek sağlayan özel bir kişisel gelişim süreç programıdır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :koçluk eğitimi - koçluk - koçluk eğitimleri -

Yorumlar